Ryczałt od dochodów spółek, nazywany „estońskim CIT”, to alternatywna względem klasycznego CIT forma opodatkowania spółek.
Estoński CIT wybierany jest w miejsce przyjętych ustawowo zasad ogólnych podatku dochodowego (9%/19%), a istotą tego modelu jest odroczenie momentu zapłaty podatku do jego faktycznej wypłaty na rzecz udziałowców lub kręgu osób powiązanych z tą spółką lub udziałowcami.
Wysokość dochodu spółki pozostaje bez wpływu na wysokość jej obciążeń podatkowych. Możliwe są zatem sytuacje, w których spółka, pomimo osiągnięcia wysokich dochodów w ogóle nie zapłaci podatku dochodowego.
W sytuacji wypłaty zysku w postaci dywidendy, pojawiające się obciążenia podatkowe są znacznie niższe niż te występujące w ramach ogólnych zasad podatkowych w spółce z o.o.
Z estońskiego CIT mogą korzystać spółki z o.o., komandytowe, komandytowo-akcyjne, akcyjne i proste spółki akcyjne, które zatrudniają lub planują zatrudniać pracowników lub zleceniobiorców.
Estońskiego CIT nie mogą wybrać jednoosobowe działalności gospodarcze, spółki cywilne, jawne i partnerskie, ale ustawodawca pozwala na dokonanie przekształcenia i dostosowania struktury w celu wyboru tej formy opodatkowania.
Istotnym wymogiem jest tzw. prosta struktura udziałowa, to znaczy, że spółka opodatkowana estońskim CIT nie może posiadać udziałów w innych spółkach, a jej wspólnikami mogą być tylko osoby fizyczne.
Rzadko występują sytuacje, w których dostosowanie biznesu na potrzeby wyboru estońskiego CIT pozostaje całkowicie niemożliwe, a co za tytm idzie, jest to rozwiązanie praktycznie dla każdego!
Ocenimy czy Twój biznes może korzystać z estońskiego CIT, jak bardzo Ci się to opłaci i jakie kroki musisz podjąć by działać w modelu estońskim.
Pomożemy w dopełnieniu wszelkich wymogów związanych z wyborem estońskiego CIT, jeśli trzeba, dokonamy przekształcenia lub innych zmian w Twoim biznesie.
Pomożemy Ci w razie bieżących wątpliwości związanych z funkcjonowaniem w modelu estońskim.
Jeśli działasz już w modelu estońskim CIT i dopiero zaczynasz współpracę z nami, sprawdzimy Twoje rozliczenia podatkowe by wyeliminować ryzyko utraty prawa do estońskiego CIT.
Będziemy Twoim skutecznym wsparciem w dialogu z organami podatkowymi.
Spółka nie zapłaci podatku (oraz zaliczek) od osiągniętego dochodu bez względu na jego wysokość.
Spółka nie podlega: podatkowi od przerzuconych dochodów, podatkowi minimalnemu, podatkowi od przychodów z budynków.
Spółka zapłaci podatek tylko w określonych w ustawie sytuacjach, np. od wypłaconej dywidendy.
Rozliczenie spółki następuje wyłącznie na podstawie wyniku finansowego i nie ma obowiązku analizowania przychodów i kosztów podatkowych.
Estoński CIT jest dostępny dla prawie każdego rodzaju spółki.
Estoński CIT znacznie zwiększa płynność finansową spółek, co przyja rozwojowi, inwestycjom i skalowaniu biznesu.
Wypełnij formularz, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą i doradzą, jakie rozwiązanie jest dla Ciebie!
korzystnych wyroków przed sądami administracyjnymi
milionów złotych zaoszczędzonych przez naszych Klientów
uzyskanych, pozytywnych interpretacji podatkowych
zadowolonych Klientów, którym pomogliśmy wdrożyć estoński CIT
Klientów opodatkowanych estońskim CIT pod naszą stałą opieką
LTCA specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych.
Nasze usługi cechuje indywidualne podejście do każdego Klienta z uwzględnieniem jego interesów oraz specyfiki prowadzonej działalności.
Zespół Naszych ekspertów, doradców podatkowych i adwokatów niejednokrotnie prowadził projekty dotyczące estońskiego CIT w wielu branżach, np. budowlanej, OZE, nadawczej, produkcyjnej.
Zespół ten ma ogromne doświadczenie, zdobywane na przestrzeni wielu lat, a jednocześnie cechuje Nas biznesowe podejście do klienta i specyfiki jego działalności.
Naszą pasją są podatki!
Dyrektor KIS wydał kolejną interpretację dotyczącą kryptowalut.
Rozstrzygnięcie to nie jest przełomowe i potwierdza, że obrót kryptowalutami nie podlega rozliczeniu w ramach estońskiego CIT.
Dziś na stronie Dziennik Gazeta Prawna przeczytałem o ciekawym wyroku WSA w Gdańsku, z którym nieco się nie zgadzam (przynajmniej z sentencją i zreferowanymi w artykule ustnymi motywami wyroku). Mowa o wyroku WSA w Gdańsku z 13 sierpnia 2024 r., sygn. akt I SA/Gd 394/24.
O ile wypłata dywidendy i wypłata zaliczki na poczet spodziewanej dywidendy wydają się być podobne, na gruncie estońskiego CIT-u wypłata zysków w ramach…
LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz sp.k. ul. Miodowa 1, 00-080 Warszawa
Sprawdzimy, czy możesz korzystać z estońskiego CIT oraz jakie działania musisz podjąć i czego się wystrzegąć, by korzystać z estońskiego CIT.
Estoński CIT to przede wszystkim korzyści podatkowe. Wyliczymy ile zaoszczędzisz wybierając estoński CIT.
Ocenimy i przedstawimy, jaki będzie najkorzystniejszy sposób wypłaty zysków ze spółki opodatkowanej estońskim CIT.
Efektem naszych prac będzie raport, w którym będą zebrane kluczowe informacje o tym czy estoński CIT jest dla Twojej spółki i co należy zrobić by zacząć oszczędzać podatkowo.
Przeprowadzimy za Ciebie wszelkie niezbędne procesy by umożliwić Twojej spółce wybór estońskiego CIT.
Pomożemy wypełnić zawiadomienie o wyborze estońskiego CIT i dopilnujemy by zostało złożone w terminie.
Korekta wstępna kolejny z obowiązków formalnych, wymagający porównania wyniku finansowego z podatkowym.
Przygotujemy dodatkowe umowy i uchwały umożliwiające korzystny sposób wypłaty zysku ze spółki oraz współpracę tej spółki z Twoimi innymi biznesami.
Rozwiejemy Twoje wątpliwości związane z funkcjonowaniem w modelu estońskim w zakresie obowiązków sprawozdawczych i sytuacji związanych z koniecznością zapłaty podatku.
Dochód z tytułu ukrytych zysków, nazywany także ukrytą dywidendą to sytuacja, w której spółki najczęściej płacą podatek. Doradzimy Ci jak zaplanować transakcję by nie narazić się na konieczność zapłaty podatku.
W sytuacji, w której z uwagi na nietypowość transakcji albo jej wartość, zabezpieczymy Cię, sporządzając wniosek o wydanie interpretacji podatkowej lub opinię prawną.
Jeśli będziesz podejmował istotne decyzje gospodarcze ocenimy je, by Twoja spółka na pewno nie utraciła prawa do estońskiego CIT.
Jeśli nie wybierałeś estońskiego CIT z nami, sprawdzimy, czy Twoja spółka dopełniła wszystkich formalności, a jeśli to potrzeba — zaproponujemy i wdrożymy plan naprawczy.
Sprawdzimy czy Twoja spółka poprawnie identyfikowała wszystkie sytuacje, w których płaciła podatek. Dzięki nam unikniesz wysokich odsetek podatkowych od zaległości.
Lepiej gdy to my przyjrzymy się Twojej spółce, a nie Fiskus. Wskażemy Ci jakich działań unikać, by nie narazić się urzędowi skarbowemu.
Efektem audytu będzie raport podsumowujący, zawierający wnioski i rekomendacje w zakresie rozliczeń w modelu estońskim.
Jeśli uzyskałeś niekorzystną interpretację indywidualną, przygotujemy skargę do sądu administracyjnego w celu uzyskania korzystnego dla Ciebie wyroku.
Ustalimy czego oczekuje od Ciebie organ podatkowy i przygotujemy odpowiedzi na fiskusa.
Będziemy Twoim pełnomocnikiem w toku prowadzonej kontroli, a w razie takiej konieczności przygotujemy odwołanie od wydanej decyzji.
Jeśli organ odwoławczy utrzyma w mocy niekorzystną dla Ciebie decyzję, sporządzimy skargę do sądu administracyjnego oraz będziemy obecni na rozprawie.