Zmiany już w 2025 r.
W 2025 r. wchodzą w życie rewolucyjne zmiany w podatku od nieruchomości, które w wielu przypadkach zwiększą kwotę rocznego podatku. Wynika to przede wszystkim z:
Zmiany mogą dotknąć każdego. Każdy podatnik podatku od nieruchomości powinien przeprowadzić badanie swojego majątku i jako LTCA to właśnie robimy. Weryfikujemy:
Wynikiem audytu jest raport, w którym przedstawiamy sposób wdrożenia zmian i udzielamy rekomendacji mających minimalizować ryzyko.
Audyt PON, to najszersze i najbardziej efektywne badanie rozliczeń podatku od nieruchomości. Skupiamy się nie tylko na teraźniejszości, ale i przeszłości, aby we wszystkich nieprzedawnionych okresach zweryfikować poprawność działania podatnika, zidentyfikować ewentualne niedociągnięcia, albo nadpłaty (!).
Zapewnimy Ci wsparcie naszego Zespołu, również w przygotowaniu odpowiednich deklaracji i wniosków o wydanie interpretacji indywidualnej.
Wspieramy podatników w kontakcie z lokalnym organem i w sporach sądowych, aby usprawnić proces, dbać o relacje, ale przede wszystkim – reprezentować interes strony, z którą jesteśmy w sprawie.
Dzielimy się wiedzą i aktualnościami z orzecznictwa.
Wypełnij formularz, a nasi eksperci skontaktują się z Tobą i doradzą, co zrobić z Twoim podatkiem od nieruchomości – w tym w 2025 r.
LTCA specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz polskich i zagranicznych podmiotów gospodarczych. Jednak rozumiemy, że szczebel centralny to nie wszystko i jesteśmy również bliżej – przy podatkach lokalnych.
Podatek od nieruchomości jest specyficzny, bo techniczny, a fakt, że zajmuje się nim ponad 2 tys. gmin – nie ułatwia kształtowania się jednolitej praktyki. Nasze doświadczenie, które zdobyliśmy wspierając podatników z różnych części Polski, pozwala nam przyjąć szeroką perspektywę na ten podatek i dopasować narzędzia do konkretnej sprawy.
Wiemy, że tu trzeba działać indywidualnie i że Zespół musi być na bieżąco. Dlatego w składzie mamy rekomendowanego doradcę z rankingu Rzeczypospolitej (2024 r.).
Oceniając potencjalne skutki projektowanych zmian w podatku od nieruchomości, podmioty prowadzące działalność gospodarczą, ale właśnie również osoby fizyczne, które tej działalności nie prowadzą, powinny zastanowić się nad swoim majątkiem. Tak. Nawet osoby fizyczne.
Najemca, to klasyczny przykład posiadacza zależnego. Wymienia się go w art. 336 Kodeksu cywilnego tuż obok zastawnika czy dzierżawcy i co do tego nie ma wątpliwości. Często mówi się również, że posiadacz zależny jest podatnikiem podatku od nieruchomości i to też prawda, ale tylko częściowo.
Organy podatkowe zajmujące się podatkiem od nieruchomości, są coraz aktywniejsze. Celem szkolenia jest ustalenie…
LTCA Zarzycki Niebudek Kubicz sp.k. ul. Miodowa 1, 00-080 Warszawa
Podatek od nieruchomości jest jednym z bardziej problemowych podatków. Wymaga wiedzy technicznej i stałego monitorowania orzecznictwa, które wyznacza trendy interpretacyjne. Celem Audytu PON jest sprawdzenie, czy podatnik uwzględnił te wszystkie utrudnienia i czy zrobił to dobrze.
Audyt jest dedykowany każdemu podatnikowi. Weryfikacja jest przy tym zalecana tym podmiotom, które nigdy nie analizowały swoich rozliczeń, którymi coraz częściej interesują się lokalne organy.
Przeprowadzając audyt badamy wszystko – od statusu podatnika, przez kwalifikację przedmiotów opodatkowania, podstawę opodatkowania, stawki i na zwolnieniach kończąc. Angażujemy dział techniczny i bazujemy na rzeczywistym stanie majątku podatnika.
Wynikiem audytu jest raport, w którym dokonujemy oceny każdego obszaru rozliczeń, identyfikujemy ryzyko i udzielamy rekomendacji zwiększających bezpieczeństwo. Nie pomijamy tych przypadków, w których podatnik zapłacił za dużo podatku od nieruchomości i ma możliwość ubiegania się o jego zwrot.
Podatek od nieruchomości jest tym przypadkiem, z którym codzienne spotkania nie należą do łatwych i przyjemnych. Z tego względu wspieramy przedsiębiorców w bieżących zmaganiach, aby składana przez nich deklaracja na podatek od nieruchomości, nie budziła wątpliwości lokalnych organów.
Przedsiębiorcy, którzy zastanawiają się m.in. nad tym: czy jestem podatnikiem, czy to budynek czy budowla, jaka stawka? Albo: czy są dla mnie jakieś zwolnienia? Co wpisać w deklaracji na podatek od nieruchomości i jak wypełnić załącznik? A może chcesz złożyć wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej? To robimy.
Jesteśmy z podatnikiem w kontakcie, oceniamy obiekty, sporządzamy deklaracje i korekty deklaracji na podatek od nieruchomości, opinie prawno-podatkowe, budujemy argumentację – w tym do wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej. Blisko wspieramy w tym, co przynosi w tym temacie codzienność.
Celem naszego wspólnego działania jest to, aby złożona deklaracja na podatek od nieruchomości nie generowała wątpliwości organu, a w przypadku ewentualnego pytania, aby podatnik był przygotowany z odpowiedzią.
Liczba czynności sprawdzających, kontroli i postępowań podatkowych – rośnie. Równolegle podatnicy składają wnioski o interpretację indywidualną lub o stwierdzenie nadpłaty, które także potrafią stać się przyczyną sporu. W tych przypadkach potrzebna jest pomoc.
Wspieramy podatników, którzy na skutek jakichkolwiek zdarzeń, znaleźli się w punkcie, w którym kontakt z lokalnym organem lub sądem administracyjnym – stał się niezbędny.
Prowadzimy postępowania na etapie organów (m.in. sporządzamy wnioski o stwierdzenie nadpłaty, budujemy strategię i argumentację, udzielamy wyjaśnień, sporządzamy odwołania i to my kontaktujemy się z organem) oraz sądów administracyjnych.
Celem naszego działania jest doprowadzenie do rezultatu zamierzonego przez podatnika – przy jednoczesnym utrzymaniu dobrych relacji z lokalnym organem, z którym przecież nadal będzie trzeba pozostawać w kontakcie.
Podatek od nieruchomości jest niezwykle dynamiczny. Kluczowe jest w tym przypadku monitorowanie orzecznictwa, które nierzadko wyznacza tor do opodatkowania poszczególnych obiektów. Z tego względu wiedza powinna być stale aktualizowana, aby świadomie rozliczać ten podatek.
Członkowie zarządu, dyrektorzy finansowi, księgowi i dział techniczny. Dla świadomego szukania oszczędności i zarządzania ryzykiem.
Sposób przeprowadzenia szkolenia i jego zakres jest każdorazowo ustalany z podatnikiem. Nie powielamy jednej metody, bo zależy nam na takim wsparciu, jakiego sami byśmy oczekiwali od innych.
Uporządkowanie i aktualizacja wiedzy.